tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Instalacja fotowoltaiczna 4-5 kW
Autor Wiadomość
Mathev

Wysłany: 2020-09-09, 19:56   Instalacja fotowoltaiczna 4-5 kW

Witam serdecznie.
Jestem zdecydowany na instalację fotowoltaiczną na swoim domu.
Zbieram/otrzymuję oferty, czytam, ucze się i pogłębiam swoją wiedzę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.
Ten wątek przeczytałem w całości kilkukrotnie i dużo sie już dowiedziałem, ale nadal mam kilka niejasności.
Prosiłbym o pomoc i odpowiedz na kilka pytań.

I. Parametry, które mogą być istotne przy wyboże instalacji.
Dom 2 piętrowy + wysokie sutereny/garaż. Dach dwuspadowy pokryty blachą trapezową zorientowany niemal idealnie wschód-zachód.
Obecna moc przyłączeniowa: 7 kW
Średni miesięczny rachunek za prąd: 230 zł
Ilość energii zużytej w 2019 roku: 4200 kWh
Planowane modernizacje: za ok. 1-2 lat wymiana bojlera gazowego na elektryczny.
Powstaje więc pierwsze główne pytanie. Czy w moim przypadku skupić się na instalacji fotowoltaicznej 4kW czy 5kW?
Oraz drugie główne pytanie. Jakie są realne możliwości rozbudowy w przyszłości (zwiększenia mocy przez dołożenie paneli) mojej instalacji zorientowanej wschód-zachód?

II. Zacznę od przedstawienia posiadanych ofert. Odrzuciłem kilka, których cena przekraczała wszelkie granice zdrowego rozsądku. Firmy tylko z mojego regionu lub posiadające przedstawicielstwo w moim regionie.
Która z tych ofert wydaje się Wam najbardziej atrakcyjna?

Przy wyborze ofert i negocjacjach skupiłem się na sprzęcie, moim zdaniem, bardziej markowym. Nawet gdy jest on nieco droższy. Będę spokojniejszy wiedząc, że jest on bardziej bezawaryjny, bezpieczniejszy w eksploatacji, posiada serwis, a producent nie zniknie z rynku lub nie wycofa produktu za 10-15 lat. Ewentualna wyższa cena zwróci mi się o 1 - 1/2 roku później.

III. Po spędzeniu kilkudziesięciu godzin na czytaniu, odrzuciłem takie falowniki jak: Elnix, Afore, Growat, Sofar oraz SolarEdge (zbyt drogi jak na moje potrzeby), Fronius (zbyt drogi i chłodzony wentylatorem).
Skupiłem się na Huawei lub SMA, (ewentualnie: SofarSolar). Różnica w cenie pomiędzy nimi to ok. 500 zł, czyli akceptowalna, z tym, że dla SMA dopiero czekam na oferty.
I tutaj mam problem:
1) Huawei - czy posiada wszystkie możliwości i rozwiązania SMA?
Czy posiada takie same lub lepsze porty komunikacyjne (szczególnie modbus)?
Czy umożliwia podłączenie optymalizatora/ optymalizatorów, gdybym chciał w przyszłości dołożyc dodatkowy/dodatkowe panele w miejsce uszkodzonych lub w celu rozbudowy układu. Zakładam, że za 2-3 lata nie uda mi się już zdobyć identycznych paneli jak te, które teraz zamontuję.
Czy jego napięcie rozpoczęcia pracy (UDC start) to 200V i czy można je ewentualnie jakoś zmniejszyć?
2) SMA - czy posiada lepsze rozwiązania niż wspomniany Huawei? Czy jego napięcie startu to faktycznie 150V? Zmierzam do tego, aby falownik z mniejszym napięciem startowym rozpoczął szybciej pracę rano i skończył ja później wieczorem. Dzięki temu powinien chyba wytworzyć więcej prądu?
SMA chwali się, że ten falownik umożliwia pracę w sieciach „inteligentnych” (Smart Grid). To dla mnie plus na przyszłość. Nie mogłem sie doszukać czy Huawei też posiada tą możliwość.
Do tego SMA eliminuje problemy z cieniowaniem modułów PV dzięki OptiTrack Global Peak lub współpracy z optymalizatorami Tigo. Tylko: co to takiego OptiTrack Global Peak i czy Huawei też posiada podobną technologię?
Wyczytałem też, że SMA posiada możliwość ograniczenia eksportu do sieci do 0kW. Tego stwierdzenia zupełnie nie rozumiem. Czemu to ma służyć?
3) Sofar Solar - jednak tak do końca jeszcze go nie odrzuciłem. Widzę, że bardzo dużo firm robi na nim Fotowoltaikę. Czy jakościowo i użytkwo jest porównywalny z Huawei?
Dodatkowe pytanie. Który z tych falowników umożliwi w przyszłości lepszą rozbudowe układu fotowoltaiki poprzez dołożenie modułu/modułów oraz ewentualnie po wymianie za ok. 2-3 lata bojlera CWU z gazowego na elektryczny?
Ponadto, czy dla któregoś z tych falowników już na obecnym etapie mogę wykonać w instalacji przeróbkę, polegająco na dołożeniu do istniejącego bojlera gazowego CWU dodatkowej grzałki elektrycznej? Chyba coś takiego oferuje na przykład Fronius ze swoim "fronius ohmpilot".
Chyba, że myle pojęcia i bez niczego mogę władować jakąkolwiek grzałkę (z termoregulatorem) do boilera i podpiąć ją do gniazdka w sieci domowej?

IV. Co do modułów/paneli.
Czy dla efektywniejszej pracy całej instalacji lepiej jest montować mniejszą ilość modułów, ale mocniejszych, czy większa ilość słabszych?
Wydaje mi się, że przyszłościowym i najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane w technologii 9BB lub 12BB do tego Half-cut, ewentualnie 5BB.
1) Czy wszystkie moduły half-cut są juz w technologi 9BB/12BB, czy jednak są również moduły 5BB z tą technologią half-cut? Nie wszyscy producenci podają takie informacje.
2) Czy przy doborze ilości modułów oraz ich mocy, aby falownik w ogóle zastartował od tych 200V, sumuję:
- Napięcia obwodu otwartego-VOC. Np. 6x39,0V = 234V . Wartość wyższa od napięcia startowego falownika, czyli dla Huawei 200V, więc jest OK?
czy
- Maksymalne napięcie pracy-VMPP. Np. 6x32,2V = 192,2V. Wartość niższa od 200V, więc do tego stringu muszę dołożyć jeszcze jeden taki sam panel, aby falownik wystartował?
3) Czy efekt tzw. zacienienia wystąpi tylko wówczas, gdy np. w ciągu dnia panele okresowo przesłania komin/drzewo lub gdy spadnie na nie liść?
Czy jednak o efekcie zacienienia możemy również mówić przy panelach montowanych wschód-zachód, tak jak w moim przypadku?
Czy u mnie ma sens wybór droższych panele half-cut oraz 9BB? Czy jednak zostać na tańszych panelach 5BB oraz bez half-cut, bo nie przesłania mi ich komin/drzewo?
4) Zapytam również o grubość paneli. Występują panele o gróbości 35 mm oraz 40 mm. Które są lepsze, pewniejsze, produkowane w nowoczesniejszej technologii?

Oferty.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 212.64 KB

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2020-09-16, 16:38   

Cytat:
SMA - czy posiada lepsze rozwiązania niż wspomniany Huawei? Czy jego napięcie startu to faktycznie 150V? Zmierzam do tego, aby falownik z mniejszym napięciem startowym rozpoczął szybciej pracę rano i skończył ja później wieczorem. Dzięki temu powinien chyba wytworzyć więcej prądu?

Wiesz ile dziennie wytworzy więcej ? kilkadziesiąt Wh... ( z pustego to i Salomon nie naleje )
Co z tego że falownik "wstanie" ( w sensie elektroniki ) a ta pobiera kilka W a nie rozpocznie pracy bo za mało prądu będzie..

Co do SMA : Są przypadki uszkodzeń których zaden serwis w PL nie naprawi i SMA każe odesłać do siebie ( a padają przekaźniki od AC ich wymiana nie pomaga dalej sygnalizuje błąd )

Fronius i grzałka tak można tylko moduł sterowania kosztuje dodatkowo 800zł.

Co do startu falownika to liczy się Voc .

Odpowiedz do tematu